Dlaczego nie było wielkich artystek?Esej, ktry wywoa rewolucj w myleniu o sztuce i kobiecoci. Przeczytaj wyjtkowe wydanie z okazji 50. rocznicy ukazania si Dlaczego nie byo wielkich artystek?, wzbogacone o wstp Catherine Grant i tekst Trzydzieci lat pniej autorstwa samej Lindy Nochlin. Przyjrzyj si bliej temu, jak perspektywa biaych mczyzn wpyna na histori myli o sztuce i jakie skutki przynioso to dla kobiet. Odkryj, jak wielkie artystki zmieniy oblicze sztuki i jakie s ich zasugi.
Shopping security
Each payment you make on thelockerguy is secured with strict SSL encryption and PCI DSS data protection protocols
product description
Why choose thelockerguy wholesale?
Esej, który wywołał rewolucję w myśleniu o sztuce i kobiecości. Przeczytaj wyjątkowe wydanie z okazji 50. rocznicy ukazania się „Dlaczego nie było wielkich artystek?”, wzbogacone o wstęp Catherine Grant i tekst „Trzydzieści lat później” autorstwa samej Lindy Nochlin. Przyjrzyj się bliżej temu, jak perspektywa białych mężczyzn wpłynęła na historię myśli o sztuce i jakie skutki przyniosło to dla kobiet. Odkryj, jak wielkie artystki zmieniły oblicze sztuki i jakie są ich zasługi.
Przełomowy esej Lindy Nochlin zapowiadał narodziny feministycznej historii sztuki, a dzisiaj wciąż ma fundamentalne znaczenie dla rozumienia sztuki. Pouczający i prowokujący od pierwszego zdania, angażuje czytelnika bez reszty i zachęca go, by odsunął na bok swe dotychczasowe założenia i zaczął poszukiwać nowych dróg. Linda Nochlin nie próbuje odpowiedzieć wprost na pytanie, dlaczego nie było „wielkich artystek” – uważa, że zostało błędnie postawione. Zamiast tego rozkłada na czynniki pierwsze samo pojęcie wielkości i wyjaśnia podstawowe założenia, które skutkowały fallocentryczną naturą geniuszu w sztuce. Z nadzwyczajną przenikliwością obnaża przy tym fakt, że przyjęcie perspektywy białych mężczyzn w historii myśli o sztuce niosło z sobą porażkę nie tylko moralną, lecz także intelektualną.
W tym wydaniu, rocznicowym, esejowi Lindy Nochlin towarzyszy tekst pod tytułem Trzydzieści lat później, w którym autorka przygląda się swoim rozważaniom z perspektywy czasu. Ten tekst, napisany w epoce rozkwitu teorii feministycznej, a także teorii queer i studiów postkolonialnych, jest poruszającą refleksją nad pojawieniem się zupełnie nowego kanonu. Odwołując się do takich artystek, jak Louise Bourgeois, Cindy Sherman i wiele innych, Linda Nochlin z niezrównaną pasją i zachwycającą precyzją diagnozuje kondycję zarówno kobiet, jak i sztuki. Esej „Dlaczego nie było wielkich artystek?” stał się zawołaniem bojowym, które rozbrzmiewa we wszystkich warstwach kulturowych i społecznych. Przesłanie Lindy Nochlin pozostaje aktualne. Jak sama powiedziała w 2015 roku: „Przed nami wciąż jeszcze daleka droga”.